Nie jestem z innej bajki

Nie jestem z innej bajki

Gdy pewnego dnia zadzwoniła do mnie Olga mama Tosi z Niebieskie Migdały, współzałożycielka Fundacji Strefa Integracji i spytała, czy weźmiemy udział w jej najbliższym projekcie, to przyznam, że mogłabym zgodzić się nawet w ciemno nie wiedząc nawet co to będzie za projekt 😉

Olga już od jakiegoś czasu działa w środowisku poznańskim organizując m.in. warsztaty integracyjne dla dzieci z Zespołem Downa z ich równieśnkami nie posiadającymi dodatkowego chrmomosomu ;)! I robi to genialnie, więc byłam pewna, że kolejny projekt za który się weźmie będzie na pewno strzałem w 10!

Gdy dodała jeszcze, że Julianna w tym projekcie będzie księżniczką na ziarnku grochu, to już w ogóle zrobiło się interesująco… szczególnie dlatego, że większość ubrań, jakie Juli posiada w swojej garderobie jest z działu chłopięcego 😉

Projekt, który finalnie powstał przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Wyszło bosko. Za aparatem skryła się Monika z Piegowate Kadry i zdjęcia, które wyszły spod jej ręki są zjawiskowe.

Zresztą zobaczcie sami. Poniżej zamieściłam wszystkie zdjęcia z kampanii #NieJestemZInnejBajki.

Akcja zwraca uwagę na problem braku akceptacji wśród społeczeństwa osób z Zespołem Downa oraz powielania krzywdzących stereotypów. “Zachęca do zbliżenia się do inności, bo gdy otworzymy się na nią i pozwolimy sobie ją poznać, okaże się, że nie jest ona ani straszna, ani aż tak bardzo inna. Bo w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy #bardziejpodobniniżróżni” – mówi Olga.

Jeśli chcielibyście się podzielić tym projektem ze znajomymi, to wskoczcie na fanpage Fundacji Strefy Integracji i nie wahajcie się udostępnić poniższego postu 🙂

Post Fundacji Strefa Integracji wraz z galerią zdjęć

“W tej baśni małe ziarnko grochu zdecydowało o przyszłości Księżniczki. Julianka nie jest postacią z baśni. A zespół Downa nie musi przesądzać o tym, kim się stanie i co osiągnie.
Jeśli kiedyś spotkasz Juliankę w szkole swojego dziecka, nie odwracaj się od niej. Wszyscy możemy się od siebie nauczyć czegoś ważnego.”
Nie jestem z innej bajki – Julianka
“W świecie Królewny Śnieżki ideał piękna kreuje magiczne lustro. Uroda Śnieżki skazuje ją na karę. W rzeczywistości społeczeństwo stygmatyzuje i wyklucza tych, którzy nie wpisują się w kanon piękna. Tosia nie jest postacią z baśni i – jak większość – nie jest idealna. I bardzo dobrze!
Jeśli kiedyś spotkasz Tosię na koncercie lub w kinie, nie oceniaj jej wyglądu. Różnorodność jest piękna! “
Nie jestem z innej bajki – Tosia
“Gdyby ta dziewczynka była Kopciuszkiem, wróżka i książę uratowaliby ją przed złymi ludźmi. Ale Gabrysia nie jest postacią z baśni. Jak wielu z nas – bywa bezradna wobec ignorancji, nietolerancji i stereotypów.
Jeśli kiedyś spotkasz ją w kawiarni na rynku, pamiętaj, że bariery istnieją tylko w głowie”.
Nie jestem z innej bajki – Gabrysia
“Rybak, który złowił złotą rybkę, nauczył się, że należy zadowalać się tym, co się ma. Ale Sochima nie jest postacią z baśni. Codziennie walczy o swoją przyszłość, pokonując słabości i ograniczenia. Jak każdy z nas – sięga po więcej.
Jeśli kiedyś spotkasz Sochimę, doceń wysiłek, który włożył, by znaleźć się w tym miejscu.”
Nie jestem z innej bajki – Sochima
“W świecie Małego Księcia tylko nieliczni wiedzieli, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. W rzeczywistości nikt, w tym Staś, nie chce być oceniany po pozorach. 
Jeśli spotkasz kiedyś Stasia w centrum miasta, poświęć chwilę, by mu się przyjrzeć i spróbuj poznać jego świat. Kto się oswoi, ten się nie boi. “
Nie jestem z innej bajki – Staś
“Czerwony Kapturek uniknąłby wszystkich kłopotów, gdyby tylko był posłuszny mamie. Rzeczywistość to nie baśń – bywa bardziej skomplikowana. Czasem nie da się utrzymać zła z daleka. Ismena, jak każdy, zasługuje na życzliwość, dobro i szacunek.
Jeśli kiedyś spotkasz Ismenę na zakupach, uśmiechnij się do niej. Na pewno odwdzięczy się tym samym. “
Nie jestem z innej bajki – Ismena
“Gdyby ten chłopiec był Doboszem, musiałby stawić czoła Szklanej Górze i złej czarownicy, by zdobyć ukochaną. Ale Mateusz nie jest postacią z baśni. Jak każdy – ma prawo do przyjaźni, miłości i bliskich ludzi wokół.
Jeśli kiedyś spotkasz Mateusza z przyjaciółmi albo dziewczyną, nie oceniaj ich i nie wyśmiewaj. On też zasługuje na miłość. “
Nie jestem z innej bajki – Mateusz
“Pinokio marzył, by stać się zwykłym chłopcem. W jego świecie wystarczyło do tego magiczne zaklęcie. Janek nie jest postacią z baśni. I nie jest zwykłym chłopcem. Ale jak każdy – chce być częścią społeczeństwa i zostawić w nim swój ślad. 
Jeśli kiedyś spotkasz Janka w centrum handlowym, nie odwracaj wzroku. On nie potrzebuje wróżek i magii. Jedynie akceptacji. “
Nie jestem z innej bajki – Janek
“W tej baśni Jaś wyhodował magiczną fasolę, która sięgała aż do chmur. Dzięki niej zapewnił sobie powodzenie. Choć Franek może spotkać nieco więcej przeszkód na swojej drodze, tak naprawdę jest jak każdy z nas – potrafi być szczęśliwy i czerpać z życia garściami. 
Jeśli kiedyś spotkasz Franka, pamiętaj, że osoby z zespołem Downa mogą się realizować, pracować, osiągać sukcesy sportowe i artystyczne.”
Nie jestem z innej bajki – Franek

Dodaj komentarz