Słowa mają moc

Słowa mają moc

“Bardziej podobni niż różni” – More Alike Than Different

Mam na imię Julianna. Na świat przyszłam rok temu ?

Jestem zodiakalną Lwicą ? i jak na ten znak przystało uwielbiam być w centrum uwagi ?
Mam nieziemskie oczy, którymi czaruję wszystkich dookoła ? Uwielbiam spotkania z przyjaciółmi i wszelkie wyjścia na miasto, bo wtedy dużo się dzieje i nie ma nudy ? Zdecydowanie jestem miłośniczką dobrego jedzenia i wszelakich wyjść do restauracji i kawiarni ???? A no i jestem nieposkromionym malinożercą ?

Dla Mojej Rodziny i Przyjaciół jestem wyjątkowa, ważna i najcudowniejsza na świecie, jak każde dziecko ?

Nie jestem Downem.
Mam Zespół Downa.
Widzisz różnicę?

“Słowa mają wielką moc. Słowa kreują rzeczywistość. Także te raniące, jak pedał, czarnuch, baba, sebix, down, debil, nienormalny, przygłup i wiele innych. Tworzą podziały i wyznaczają granicę: tu lepsi, normalni, tam gorsi, ci inni.

Nie boimy się tej nazwy, jak próbuje nam się wmawiać. Mówimy: moje dziecko ma Zespół Downa. Nie lubimy sformułowania: to dziecko jest downem.

Dlaczego?
Bo jest wartościujące.
Bo ma negatywne konotacje.
Bo sugeruje, że naszych dzieci nie określa już nic więcej prócz wady genetycznej. A przecież, prócz cech wspólnych z innymi dziećmi z Zespołem Downa, mają swoje indywidualne cechy, które przesądzają o ich wyjątkowości. Jak u wszystkich innych dzieci.

Żyjemy w czasach, w których dzieci obciążone genetycznie mają mnóstwo możliwości na maksymalne wykorzystanie swojego potencjału. Wzrasta poziom tolerancji i integracji. Wraz z tymi procesami powinien zmienić się język. Niech odchodzi od bezwzględnej skrótowości i okrutnego obiektywizmu. Niech niesie z sobą wrażliwość i szacunek dla drugiego człowieka.”

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=887186898154387&id=876263849246692

Przyłącz się do akcji! Na Facebook’u znajdziesz post. Udostępnij go. Może ten trafi do kogoś, kto nie zastanawia się nad swoimi słowami. Jeśli uda nam się zmienić choć jedną osobę, to świat będzie lepszy.

 These Moments

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Monika

    Julianka jest uroczą dziewczynką:) Bardzo jej kibicuję i trzymam za nią kciuki :*

    1. Joanna Kobylińska-Andrzejak

      Dziękujemy 😊 Każde kciuki dodają nam jeszcze więcej mocy :*!

Dodaj komentarz