Yes, you can ;)!

Yes, you can ;)!

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa chcielibyśmy obalić jeden z największych stereotypów…  

Osoby z Zespołem Downa nie mogą osiągać normalnych, życiowych celów.

To mit ;)!

Osoby z Zespołem Downa przy odpowiednim wsparciu mogą osiągnąć naprawdę wiele. To prawda, że nauka pewnych umiejętności przychodzi im wolniej, ale każdego dnia robią postępy. Każdy w swoim własnym tempie. Wiele osób z ZD uczęszcza normalnie do szkoły, zdaje egzaminy, uprawia sport, gra na instrumentach muzycznych, angażuje się w modeling, gra w filmach czy prowadzi pełne, pół-niezależne dorosłe życie i pracuje.

Sprawdźcie tylko sami. Nic nie mówi za siebie lepiej, niż przykłady!

Dr Karen Gaffney

Karen jest przewodniczącą fundacji non-profit, której działalności nakierowana jest na wspieranie pełnej integracji w społeczeństwie osób z ZD i z innymi niepełnosprawnościami.

Karen ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2013 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Portland. Z sukcesem przepłynęła wpław Kanał La Manche. Kilka lat później zrealizowała swoje największe pływackie marzenie i przepłynęła 14,5 km po jeziorze Lake Tahoe, aby uzbierać fundusze dla National Down Syndrome Congress i przede wszystkim, by pokazać światu, że osoby z Zespołem Downa są bardziej podobne do nas niż różne.

Karen podróżuje po Stanach z przemowami o pokonywaniu ograniczeń. Z wielką determinacją i zaangażowaniem stawia czoła wszystkim wyzwaniom, jakie ją spotykają. Zna swoje ograniczenia, ale jednocześnie nie pozwala im powstrzymywać siebie w dążeniu do tego, czego pragnie.

Jeśli macie chwilę czasu, to polecam wykład Karen na TEDx o tytule “Mam o jeden chromosom więcej niż Ty. I co?”. To jeden z moich ulubionych.

Madeline Stuart

Ta dziewczyna to światowy fenomen. Jest  adwokatem osób z Zespołem Downa w modelingu. Urodziła się w Brisbane w Australii. Została okrzyknięta przez prasę nie tylko supermodelką, ale też najbardziej znaną modelką na świecie z Zespołem Downa.

Ta nieprawdopodobnie odważna, piękna i utalentowana młoda dziewczyna ściągnęła na siebie uwagę nie tylko mediów australijskich, ale też międzynarodowych.

Jak wiele osób z Zespołem Downa Madeline walczyła ze swoją nadwagą przez dłuższy czas. W 2015 zdecydowała się na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i podążanie za swoimi marzeniami – tańcem oraz modelingiem. Zrzuciła 20 kg i teraz jej przewodnim celem jest zmiana postrzegania przez społeczeństwo osób z Zespołem Downa.

Madeline była modelką m.in. na New York Fashion Week, Paris Fashion Week, London Fashion Week. Pojawiła się także w takich czasopismach, jak: Vogue, Cosmopolitan, Woman’s Day, Women’s Weekly, New York Times, Elle, Marie Claire, People.

Rządzisz dziewczyno ;)!

Źródło: http://www.madelinestuartmodel.com/

Emmanuel Bishop

Emanuel jest ambitnym młodym mężczyzną, który gra na skrzypcach oraz mówi w 4 językach (po angielsku, hiszpańsku, francusku i łacinie). Emanuel rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 6 lat. Poza tym genialnie gra też w golfa i pływa. Nigdy nie pozwala, aby cokolwiek stanęło mu na drodze do realizacji marzeń.

Emanuel jest wspaniałym adwokatem dzieci z Zespołem Downa. Jego celem jest szerzenie świadomości o umiejętnościach i potencjale, jaki drzemie w osobach z Zespołem Downa. Robi to przedstawiając swoją historię jako przykład, co mogą osiągnąć dzieci takie jak on, jeśli tylko da się im szansę.

https://www.instagram.com/emmanuel.bishop

Pablo Pineda

Pablo urodził się w 1974. Jest Hiszpanem i mieszka w Maladze. Posiada dyplom magistra psychologii. Był pierwszym studentem w Europie z Zespołem Downa, który otrzymał taki tytuł.

W przyszłości Pablo widzi się jako nauczyciela, a nie aktora, którym jest aktualnie. Pablo również angażuje się w budowanie świadomości na temat Zespołu Downa. Współpracuje z hiszpańską fundacją Adecco dając prezentacje na konferencjach o możliwościach integracji osób z niepełnosprawnościami w środowisku pracy.

Źródło: https://www.elmundo.es

Mikayla Holmgren

Mikayla jest pierwszą kobietą z Zespołem Downa, która wzięła udział w stanowych wyborach Miss USA. Otrzymała nagrodę za osobowość oraz nagrodę dyrektora konkursu. Widownia natomiast nagrodziła ją aplauzem na stojąco.

Mikayla jest studentką na Uniwersytecie Bethel w Saint Paul. Uwielbia tańczyć, jest znaną w świecie fashion modelką i ambasadorką osób z Zespołem Downa.

Źródło: https://www.facebook.com/Mikayla.InspirationalDancer

Na koniec znowu się powtórzę, ale nie byłabym sobą, gdybym i w tym wpisie nie wspomniała o Chelsea Werner 😉 Chelsea jest dla mnie największą inspiracją!

Źródło: http://chelseaworldchampion.com

Chelsea jest olimpijską gimnastyczką i modelką. Na jej stronie internetowej czytamy:

“Jestem bardzo szczęśliwa, że dostałam możliwość inspirowania innych w osiąganiu marzeń. Przez lata przełamałam wiele barier, dlatego Ty też możesz! Każdy ma w swoim życiu jakieś wyzwania. To co robi różnicę, to to jak się zmierzysz z tymi wyzwaniami. Nie pozwól nikomu wmówić sobie, że nie możesz czegoś osiągnąć. Wierzę, że mogę być przykładem na to, jak się nie poddawać i jak ciężką pracą przełamywać przeszkody, jakie napotkałam podczas swojego życia”

Zobaczcie, jak Chelsea pracowała dla jednej z moich ulubionych kampanii dla H&M: https://www.facebook.com/watch/?v=1724427197807499

Wiem, że ktoś mógłby stwierdzić, że na cały świat, to garstka osób, którzy osiągnęli coś naprawdę znaczącego. Jednak uwierzcie mi na Instagramie obserwuję przykłady wielu osób, które na co dzień zmieniają postrzeganie Zespołu Downa. Są to zwykli, ale niezwykli ludzie ;). Pokazują, że świat się zmienia, możliwości się zmieniają i że chęcią, zaangażowaniem, determinacją można osiągnąć naprawdę wiele. Trzeba tylko mieć wokół siebie osoby, które uwierzą w Ciebie i dadzą Ci przestrzeń, siłę do działania i rozwinięcia skrzydeł!

Dodaj komentarz