Zmiany w rozliczaniu PIT a 1% podatku

Zmiany w rozliczaniu PIT a 1% podatku

Zmiany w zeznaniach podatkowych za zeszły rok to mała rewolucja. Część z Was już obecnie nie będzie musiała składać zeznania PIT za 2018 rok – wypełni je samodzielnie Urząd Skarbowy. Jak to będzie wyglądało w praktyce i jak wpłynie na rozliczenie Waszego 1% podatku? Poniżej znajdziecie krótką analizę.

Koniec obowiązku składania PIT

Pod koniec zeszłego roku przyjęte zostały nowe przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z którymi zniesiony zostanie obowiązek składania corocznego zeznania podatkowego tzw. PIT. W tym roku będzie dotyczył on osób, które do tej pory składały formularze PIT-37 i PIT-38 (umowy zlecenie, umowy o pracę, zyski kapitałowe), a od przyszłego roku zostanie on rozszerzony także na inne grupy (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą).

Od tej pory zamiast samodzielnego składania PIT będzie on wypełniany przez Urzędy Skarbowe, a każdy uzyska dostęp do swojego zeznania za pośrednictwem specjalnej strony internetowej (tzw. Portalu Podatkowego). Gotowe zeznania podatkowe mają być dostępne od 15 lutego 2019, a zmian w nich będzie można dokonywać do 30 kwietnia 2019.

PIT’y będą wypełniane na podstawie informacji posiadanych przez administrację skarbową (dane od pracodawców, zeznania z lat wcześniejszych itd.) Zeznania będzie można modyfikować lub nawet odrzucić i rozliczyć się ze skarbówką samodzielnie. Jeśli po sprawdzeniu przez Was zeznania na Portalu Podatkowym nie dokonacie żadnych zmian, to zostanie ono złożone w takiej formie w jakiej zostało przygotowane.

Co z rozliczeniem 1% podatku?

Urzędnicy przy przygotowaniu PIT’ów będą korzystać z danych z lat ubiegłych, dlatego jeśli w zeszłym roku przekazaliście swój 1% podatku na jakiś cel, to w tegorocznym zeznaniu będzie wpisana w Waszym rozliczeniu ta sama organizacja i ten sam cel szczegółowy. Dane te będzie można zmienić lub uzupełnić za pośrednictwem Portalu Podatkowego.

Jeśli w zeszłym roku nie przekazaliście swojego 1% podatku żadnej organizacji, a w tym roku się na to zdecydujecie, to wystarczy wpisać odpowiednie dane w przygotowanym dla Was zeznaniu na Portalu Podatkowym.

Podsumowanie

Zmiany w rozliczaniu PIT są duże, ale wydaje się, że nie powinny one w negatywny sposób wpłynąć na przekazywanie 1% podatku (do tej pory liczba osób oddających 1% podatku na cele charytatywne systematycznie rosła – w ubiegłym roku było to ponad 14 milionów podatników!).

Jeśli w zeszłym roku zdecydowaliście się wesprzeć Juliannę to jej dane powinny znaleźć się w przygotowanym przez urzędników zeznaniu – jedyne co musicie zrobić, to sprawdzić ich poprawność po otrzymaniu dostępu do Portalu Podatkowego. Dane Julianny znajdziecie poniżej.

Natomiast jeśli w zeszłym roku nie przekazywaliście swojego 1% podatku Juliannie, a chcielibyście to zrobić teraz (do czego gorąco Was zachęcamy), to uzupełnijcie jej dane po otrzymaniu dostępu do Waszego zeznania na Portalu Podatkowym lub przekażcie je swojej księgowej, jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą i zmiany w rozliczaniu PIT nie dotyczą Was jeszcze w tym roku.

Dziękujemy! 🙂

Dodaj komentarz